Výlety do okolí

Rozhledna Štěpánka

Kamenná novogotická rozhledna Štěpánka na vrchu Hvězda (959 m.n.m.) na Příchovickém hřebeni je nejstarší rozhlednou v Jizerských horách. Pojmenování připomíná arcivévodu Štěpána, který tu pobýval při dohledu na stavbu Krkonošské silnice. 
Rozhledna se počala stavět již roku 1847, ale stavební činnost záhy ustala a celá stavba byla dokončena až roku 1892. Při dostavbě byla k dolní 6 m části dostavěna štíhlá osmiboká věž z kombinace cihel a pískovce. Výška rozhledny je 24 m a výhled z ní je opravdu krásný. Jsou odtud vidět západní Krkonoše, údolí Desné a Kamenice, roztroušená zástavba horských chalup až k přehradě Souš a hora Jizera v pozadí. 
Poblíž rozhledny tradičně stojí dřevěný stánek s občerstvením, zajímavý je i kamenný stůl s lavicí u jejího vchodu. Za věží je z trosek obnoven kamenný válečný kříž.rozhlednarozhledna

 

"DETOA" VÝROBNA DŘEVĚNÝCH HRAČEK

ALBRECHTICE, Jiřetín pod Bukovou

Vyrábí tradiční dřevěné hračky dříve známé pod značkou TOFA či Schowanek. Zároveň působí jako jedni z posledních výrobců dřevěných hraček nejen v ČR, ale i Evropě a snaží se o zachování originální, léty prověřené kvality materiálů i ručního zpracování. Všichni jistě vzpomeneme na hračky s krtečkem a jeho přáteli, magnetická divadla, dřevěné korálky nebo tahací hračky, které se dědily z generace na generaci a dnes opět získávají pozornost nejen díky kvalitě, zdravotní nezávadnosti, ale také pro jejich podporu rozvoje motorických schopností dětí, což většinou dnes nejrozšířenější plastové hračky z Číny postrádají. Použití dřeva navíc napomáhá budování vztahu k přírodním materiálům a kreativitě. Produkty můžete zakoupit ve zdejším e-shopu, ale i v postupně zvětšující se síti prodejen. 

A hlavně nezapomeňte - darováním dřevěné hračky dětem dáte víc, než jen hračku!

Podrobné informace týkající se prohlídek najdete na www.muzeumvyrobyhracek.cz .výrobna hraček

Opevnění v Kořenově

    Takzvané řopíky jsou pohraniční opevnění malých betonových ​pevnůstek – bunkrů, nazvaných podle zkratky Ředitelství opevňovacích prací.
     Linie pevností byly vybudovány v letech 1936 – 1938 na obranu proti hrozící německé vojenské agresi. Veškerá tíha obrany by v září 1938 závisela ve velké míře především na velkém množství vybudovaných a k obraně připravených lehkých objektů.   

Více na www.jizerkyprovas.cz

Osada Jizerka

Tato malebná, kdysi sklářská osada, se nachází až u samých hranic s Polskem. Určitě stojí za návštěvu pro svoji malebnost s dosud neposkvrněnou čistou přírodou a rašeliništěmi. V zimě nabízí Jizerka přímo ráj pro běžkaře – výborné je její spojení Jizerskou magistrálou se známým střediskem Bedřichov – pro zdatnější lyžaře krásný celodenní výlet. Před několika lety byl nově otevřen i turistický hraniční přechod Jizerka – Orle, který můžete využít k návštěvě našich severních sousedů v letních, ale i v zimních měsících.

JIZERSKÁ DRÁHA

    Jizerskou dráhou bývá někdy označován železniční úsek vedoucí z Liberce do Harrachova přes Vratislavice, Jablonec nad Nisou, Smržovku, Tanvald a Kořenov. Jméno vešlo v povědomí zejména poté, co na tomto úseku na konci 90. let 20. století provozovala dopravu stejnojmenná soukromá společnost. 
Zvláště technicky zajímavý je úsek Tanvald - Kořenov, který byl otevřen roku 1902. Z Kořenova trať kdysi pokračovala po dodnes existujících kolejích dále do tehdejšího Pruska - dnes Polska. V současnosti končí ve stanici Harrachov, kde dopravu umožnila územní výměna s tehdejší PLR. O znovuotevření polské části trati se uvažuje od 90. let minulého století. V posledních letech bylo sice vypraveno několik "výletních vlaků", ale vzhledem ke špatnému stavu tratě na polském území se nedaří trať plně zprovoznit. Velkou nadějí do budoucna je projekt, který se již začíná rozjíždět, a to regitram NISA, který ve finále počítá se zprovozněním tratě Žitava - Sklářská Poreba.
Úsek Tanvald - Kořenov byl v minulosti proslulý zejména pro unikátní ozubnicový systém, který vlakům umožňoval překonávat strmý horský terén. Technickou památkou je celá trať, zejména 932 metrů dlouhý tunel mezi Dolním Polubným a Kořenovem, na jehož stavbu bylo použito na 20 tun dynamitu. Zajímavý je také 25 metrů vysoký viadukt u Zeleného údolí v Kořenově. Další zajímavostí je, že vlakové nádraží v Kořenově vzniklo na náspu, jenž byl vytvořen 800 000 kubických metrů zeminy. Celá Jizerská dráha patří zajisté k technickým kuriozitám a je hojně vyhledávána příznivci železniční historie. Na této trati byl také natáčen film Kalamita (režie Věra Chytilová).

zdroj ofic. str. Kořenova

VÝLETNÍ AREÁL PĚNČÍN

Pěnčínsko nacházející se v půli cesty mezi Železným Brodem a Jabloncem nad Nisou 

je charakteristické svou sklářskou a bižuterní tradicí. Oblast je však zajímavá i svými přírodními krásami, dalekými výhledy jakož i množstvím kulturních památek.Přirozeným centrem turistického ruchu Pěnčínska je Výletní areál Pěnčín. Nabízí mnoho zajímavého ke shlédnutí a může být i výchozím bodem pro výpravy do blízkého okolí. Návštěvníci v areálu mohou: